Ազգային ժողովը մայիսի 6-ին գումարված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահե Ղալումյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը պարզաբանել է, որ 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասը նախատեսում է ֆորս-մաժորային իրավիճակ, երբ խոշորացված համայնքներում ինչ-ինչ պատճառներով համայնքի ղեկավար չի ընտրվում, ապա այս դեպքում հնարավորություն է ընձեռվում, որ վարչապետը կարողանա համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել` մինչեւ համայնքը կընտրի իր ղեկավարին:
Նախագծի ընդունմամբ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված դեպքերում համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար կարող է նշանակվել նաեւ տվյալ համայնքի ավագանու անդամը:
Կառավարության եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր:
Հեղինակների առաջարկով եւ խորհրդարանի որոշմամբ` նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելիս Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնությունը լրացվել է եւս մեկ նախագծով: Փաթեթին ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Այն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ:

6 мая Национальное Собрание на внеочередном заседании обсудило в первом чтении проект о внесении дополнения в закон “О местном самоуправлении", предложенный депутатами фракции "Гражданский договор" В.Галумяном и В.Овакимяном.
Докладчик В.Овакимян пояснил, что ч.6 ст.102 предусматривает форс-мажорную ситуацию, когда в некоторых укрупненных общинах глава общины по каким-либо причинам не избирается, то в этом случае премьер-министр имеет право назначить и.о.главы общины – до избрания общиной своего руководителя.
С принятием проекта в случаях, предусмотренных ч.6 ст.102 закона “О местном самоуправлении”, временно исполняющим обязанности главы общины может быть также назначен член Совета старейшин (Авагани).
Заключение правительства по проекту положительное.
По предложению авторов и по решению парламента законопроект  рассмотрен во втором чтении в течение 24 часов после его принятия в первом чтении.
В ходе обсуждения во втором чтении В.Овакимян проинформировал, что инициатива дополнена еще одним проектом. Профильная комиссия НС дала положительное заключение по пакету, который принят во втором чтении.