Ազգային ժողովը մայիսի 6-ին գումարված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահե Ղալումյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը պարզաբանել է, որ 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասը նախատեսում է ֆորս-մաժորային իրավիճակ, երբ խոշորացված համայնքներում ինչ-ինչ պատճառներով համայնքի ղեկավար չի ընտրվում, ապա այս դեպքում հնարավորություն է ընձեռվում, որ վարչապետը կարողանա համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել` մինչեւ համայնքը կընտրի իր ղեկավարին:
Նախագծի ընդունմամբ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված դեպքերում համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար կարող է նշանակվել նաեւ տվյալ համայնքի ավագանու անդամը:
Կառավարության եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր:
Հեղինակների առաջարկով եւ խորհրդարանի որոշմամբ` նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելիս Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնությունը լրացվել է եւս մեկ նախագծով: Փաթեթին ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Այն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ:

The draft law on Making Addendum to the Law on Local Self-Government authored by the deputies of the Civil Contract Faction Vahe Ghalumyan and Vahagn Hovakimyan was debated in the first reading at the extraordinary sitting of the National Assembly convened on May 6.
The rapporteur Vahagn Hovakimyan clarified that Article 102.6 envisages a force majeure situation, when a head of a community is not elected in enlarged communities for some reason, then in this case the Prime Minister may appoint an acting head of a community, before the community elects its head.
With the adoption of the draft in the cases established by Article 102.6 of the Law on Local Self-Government, a member of the Council of Elders of a community may also be appointed an acting head of a community.
The conclusion of the Government on the draft was positive.
The draft was adopted in the first reading.
At the suggestion of the authors and the decision of parliament, the draft will be debated in the second reading within 24 hours after its adoption in the first reading.